Pandrholovy poznatky

Maso je důležitou existenční složkou ve výživě lidstva již cca. 3 miliony let! Člověk se musel v dávné historii naučit maso nejen správně upravovat, ale i zpracovávat a skladovat! Aby bylo nejen chutné, ale hlavně zdraví prospěšné! Na mase záviselo mnohokrát evolučně přežití lidstva v kritických situacích.

1.1 Historický význam masa

Maso je důležitou existenční složkou ve výživě lidstva již cca. 3 miliony let! Člověk se musel v dávné historii naučit maso nejen správně upravovat, ale i zpracovávat a skladovat! Tím bylo nejen chutné, ale hlavně zdraví prospěšné! Na mase záviselo mnohokrát evolučně přežití lidstva v kritických situacích.

1.2 Platí to i dnes?

Tohle platí v dnešní době dvojnásob! Ptáte se proč? Kvalitní zdravotní péče nebude v brzké době hrazena z našeho EXEKUČNĚ  povinného zdravotního pojištění  ale budeme muset, pokud jí naše tělo bude požadovat, si ji hradit samy z almužny, která nám 80% obyčejným lidem zbude z měsíčního platu, takzvané žebračenky.  Co je navíc žalostné, že se od těchto zásad zdravé výroby, nechali novodobí výrobci v letech 1950 – 1960 odpoutat a min.tři generace již nemají tyto důležité zásady zažité! Proto ani neví jak se nenechat obalamutit při nákupech jídla.

1.3 Co je maso?

Maso je svalová tělesná tkán živočichů, která při správném zpracování, tedy dodržení starých ověřených zásad a postupů, poskytuje člověku bohatý zdroj živin a energetických složek důležitých pro obnovu buněk a růst lidského těla. Zdravá výživa je jedním z nejvýznamnějších faktorů lidského zdraví a maso patří k jedněm z nejdůležitějších potravin v lidské historii.

1.4 Jaké známe druhy masa?

Kdo si myslel že hovězí, vepřové, krůtí, skopové… tak má pravdu, ale naši dědové ho rozeznávali ještě podle něčeho jiného! Čisté a nečisté! Podíl a výše spotřeby na českém trhu na jednoho obyvatele za rok představuje: 

Nečisté maso 99,8% což je cca. 850.000 tun ročně!

Čisté maso maximálně 0.2% což představuje cca. 1800 tun ročně.! 

1.5 Z čeho se skládá čisté maso?

Hlavní skladbou masa je voda, která je vázána ve svalové tkáni, cca. 75%. Na tomto podstatném základě je čisté maso hlavním zdrojem: Bílkovin 19%, Vitamínů, B, C, A . Minerálních prvků jako je draslík, vápník, hořčík a železo…. . Již víte, proč se maso chová tak přátelsky k chemii. Ta kromě(!!) oslabení lidské imunity nemá za následek nic jiného, než vázání vody, která samotná by se v syrovém mase neudržela a za pomoci chemie se tam hezky drží. Masíčko si v tu chvíli nemyslí nic jiného než, že opět žije v těle zvířete a začne podle toho reagovat! Jak? Začne na sebe vázat vodu a tím se i zbarvovat do nereálné červené barvy. Obsah vody si díky důmyslnému zrůdnému zařízení určuje zrůda. Jde to nastavit od 0 do oněch 75% To se potom prodává či vyrábí produkty, místo aby při tepelné úpravě byl úbytek tak je nárůst až 35% – 45% např. chemické uzené!! Nebo váha syrového masa ve skutečnosti 2/3!!! A výsledek?

- Masíčko při koupi mělo tak hezkou červenou barvu, že doma při tepelné úpravě ani na vteřinu nepomyslíte, že se jedná o podvod!!

- Výrobce a aplikátor (99,8 % výrobců zde v ČR) této chemie, která to umí, je kromě jiných zrůdných počinů, jedna z největších hajzláren spáchaných na lidech cca. od roku 1905.

- Jak dlouho to má trvat? - do doby, než si uvědomíte, o jak velký zrůdný čin jde a koho tím živíte! A co hlavně způsobujete sobě a svým dětem! 

- Má takové chemické maso po tepelné úpravě nějaké zachované minerály a živiny? Nemá, jen chemické.

1.6 Kdy se započalo upouštět od ověřených zásad při zpracování masa?

Tyto zásady, které měly v blízké i staré historii existenční význam pro zdravý vývoj člověka byly zrušeny a zapuzeny na přelomu 19. a 20. století! Tehdy bylo započato budování velkokapacitních jatek v Evropě i zámoří. Výrobci a zpracovatelé nakupovali maso na burzách, které byly součástí těchto objektů. Ptáte se, proč? (o tom někdy příště v rubrice pravdy.) Naši pradědové, byli ještě na konci 19 století považováni zde v Evropě, za řeznické esa, to oni uměli vyrábět ty nejchutnější pokrmy z domácího masa o jakém se lidem žijícím ve městech mohlo, tak akorát jen zdát, samozřejmě na pár výjimek.!

Právě mimo jiné i tento důvod vedl Pandrholu k tomu, aby vám i vašim dětem dal tuto příležitost, baštit poctivé jídlo, které budou tímto mít s čím porovnávat, až oni sami budou dědové a babičky! Jen tak budou moci předat dál orientaci pro kvalitní potraviny svým dětem a vnoučatům a tím jim poskytnout cenné rady k potravinám o které bude jednou boj! 

1.7 Co znamená v textech Pandrholy čisté maso?

Pojem čisté maso znamená: zvíře chované na maso má složení potravy bez zbytečných chemických přísad a zbytků, dále je dohlíženo na převoz zvířete na porážku a samotný styl porážky. Je vám jasné, že dnešní potraviny v českých supermarketech musí v průměru urazit 2500 kilometrů, než si je zakoupí konečný spotřebitel. Bohužel je to tak. U živého či zmraženého masa je to zhruba polovina! 1250 kilometrů!

1.8 Myslíte, že takové maso bude plné vitamínů a proteinů?

Jak zachází zaměstnanci, kteří mají tvrdě přikázáno plnit denní normy ve velkokapacitních jatkách se zvířaty těsně před porážkou? Tyto skutečnosti vč..přepravy mají velký vliv na kvalitu a četnost látek obsažených v mase viz. bod 1.5. Právě tyto látky mají velký význam pro lidské zdraví a hlavně zdravý vývoj našich dětí. Je to smutné, ale bohužel zrůdy, které mají dnes již celosvětový potravinový průmysl s masem pod kontrolou, mají jiné zájmy, než nějakou kvalitu lidského zdraví!

1.9 Je složité produkovat čisté maso?

Složité to samozřejmě není, jen to neponese žádný závratný zisk pro člověka, který to takto dělá. Jen mozoly! Proč? Například váhové úbytky na mase, které sebou nese poctivá a smysluplná výroba, tak jako za dob našich pradědů a dědů, jsou tak velké, že si to nikdo z vás neumí představit (o tom příště). Navíc při dnešní složité situaci nás všech obyčejných lidí a vysokých cen na vstupech pro výrobu, nejde prodávat do zisku, ale jen na obživu! PODOTÝKÁM POCTIVĚ!!! Znám výrobce, kteří dokáží vyrobit 160 gramovou jelení, srnčí, králičí... paštiku, která viděla jen tři procenta srnčího, patnáct procent vepřového šrotu, doplněné kuřecími droby, jablky, vínem a jinýma nesmysly jako aditivy (skrytými éčky), co v tom správně nemají co dělat, za 95 Kč!! 160 gramů! Etiketka v duchu staré Francie s velkým nápisem bez konzervantů a jedeme, v regále na slunci 24 měsíců záruka! Když takovéhoto vola překupníka (o tom někdy příště ) vidím: tak se mu to Pandrholově osobě složitě vysvětluje, jak paštiku vyrobil a jaké základy a podstata jsou jeho zrůdného produktu. Mimo jiné jde také o to, že čistá výroba by nenesla zrůdný zisk i návazným zrůdám, které se jen tak nespokojí s ohlodanou kostí!!! (např. farmaceutické mafie a spol.) I toto byl jeden z důvodů, proč se musely nechat, na základě velkých monopolních kartelových zrůdných dohod, zlikvidovat malí producenti kvalitního masa.

1.10 Ptáte se, co je to Bio?

Bio je kapitola zde v ČR sama o sobě. Proč?Pamatujte si, vždy musí existovat druhá varianta! Moci páni a jejich rodiny, dále samotní zrůdní výrobci či veterináři, hygienici, inspektoři a jejich rodiny či známí, které tu řídí v podstatě vše si samozřejmě nebudou kupovat komerční potraviny! Vedl jsem již osobně několik debat s těmito lidmi, prosím vás upřímně zapomeňte na to, že tito lidé vč. svých rodin a dětí baští českou komerční stravu, nikdy! i z velké části to bio nééééé!!! Proč? Takže vy co chcete kupovat lepší potraviny, tak prosím ano, ale my rozhodneme: kdo to povolení k výrobě bio získá, kolik ho budou stát podklady, jaké ten či onen dostane dotace a hlavně kolik chemie tam musí být! V produktech Bio, například z masa, se běžně zde v ČR používá minimálně 30% té nejtvrdší chemie např. E250, E621, které jsou tvrdě hlídány kontrolními kašpary z řad KVS, OVS a spol. Ptáte se, proč? (O tom někdy příště) 

1.11 Rada, pokud se chcete začít i se svými dětmi stravovat aspoň z části zdravě, nakupujte u lokálních a hlavně malých výrobců.

Jsou to produkty, které mají jasný původ, navíc si můžete jet k takovému rodinnému výrobci kdykoliv na kontrolu! Když mohou veterináři, tak můžete i vy, jen tak si vybudujete potřebnou důvěru v jídlo, kterým krmíte sebe i vaše děti!! Navíc, takový výlet, může být daleko větší zážitek než běhat po chodbách všech obchodních center.!

1.12 Má takovýto člověk, který chová a produkuje či vyrábí z čistého masa tak jako Pandrhola vůbec v ČR zelenou?

Odpověď jistě znáte všichni: Horko těžko. Sám to zažívám na vlastní kůži, proto si mohu dovolit o tom všem psát. To aby mohl Pandrhola dnes vyrábět a prodávat ty to své luxusní ekoprodukty, musel dlouho dřít a obětovat své jediné poctivě vydřené peníze do svého slibu a snu z roku 1996, za které by mohl před zahájením budování rodinné výrobničky společně se svou ženou  dožít spokojený život. Místo toho, ale šel raději udělat radost s poctivou stravou svým známým a obyčejným lidem v některých městech zde na Moravě a hlavně v Brně. Když Pandrhola společně s rodinným týmem vidí např. při trzích, jakou máte radost při nákupu a vyprávění, jak jste si užili a pochutnali, je to jediné krom mozolů, co drží Pandrholův team při životě.

1.13 Proč jsem šel tohle dělat?

Protože jsem slíbil lidem žijícím v Brně, že jim jednou dám příležitost pochutnávat si na poctivém vesnickém jídle, které se vyrábí dle velmi starých postupů a receptur z čistého masa, tak jako bylo zvykem u mnoha lidí žijících na vesnicích od pradávna až do cca. roku1989. Že je to dnes v podstatě zázrak, je na místě.

1.14 Je tu více takových výrobců zde v ČR?

Co vím tak legálně z čistého masa dle těchto velmi starých a vzácných receptů a složitých postupů tu nevyrábí nikdo. Mám na mysli komerční výrobce co prodávají své produkty dál. Jsou i tací,kteří si na opravdové, staré vyrobce hrají ale skutek utek. Určitě se najdou zde v ČR nelegální dobrodruhové, kteří to umí nebo to zkouší napodobit, protože ta stará velmi stará výroba byla o něčem jiném než o polovině 20 století!!

Proto také přijela televize k Pandrholovi, kdy pan Dvořák, kterého jsem před tím nikdy neviděl, odpověděl na mou otázku, proč zrovna my Pandrhola? Praví: „Dlouho jsme nemohli sehnat ty správné záběry a podklady na dokončení tohoto dílu, až jste se objevil vy, pane Pandrholo. Samozřejmě pokud budete souhlasit.. “Reportáž jsem mu hned neslíbil, ale můj táta si to zasloužil, aby přijela televize natáčet o jeho tvrdé práci a umu, který dokázal nejen se naučit, ale také předat dál svému synovi a proto jsem po konzultaci s rodinným týmem souhlasil. 

 

1.17 Ptáte se, co je na tom tak složitého?

Dokázat sehnat či si vyrobit maso té nejvyšší kvality a čerstvosti! Vyrábět takto dokážete pouze ručně! Nikdy na tom nijak nezbohatnete! Nelze zaměstnat do výroby více jak 10 rodinných či blízkých členů. Děláte to pouze pro uspokojení a radost svých zákazníků a pro svoji přínosnou náplň v krátkém životě, kterou vyznávali mojí předci! Krom obživy pro svou rodinu, vám nezbude nic víc než mozoly a dobrý pocit, že děláte něco navíc pro obyčejné lidi! 

Receptury, pro jednotlivé produkty musíte mít zažité v hlavě odkud je již nikdo nevyseká, dochucování jen na základě chuti, kterou máte zažitou díky svému učiteli (tátovi), množství koření používáte pouze orientačně, takže udržet stejnou chuť, je pouze na jazýčku člověka, který to má dané, ještě před zrozením tedy od „boha“! Vyznat se v koření. Umět rozpoznat chemii v jakékoliv surovině a mase! (Pandrhola dokáže dnes v čemkoliv!!) Zásadní znalost teplot ve fázích dané výroby s ohledem na okolní teplotu a dobu po jakou se má produkt v ní držet pro co nejlepší hodnoty daného produktu! Znát podstatu a hlavní princip v jemné pasteraci a její hluboký význam pro zrání masa v obalech!

1.18 Může sterilovaný produkt být vyroben bez chemie (konzervantů)?

Řeknu vám to takhle: Kdo z vás zavařoval někdy kompoty z ovoce a z vlastní zahrádky? Moje mamka to dělá již několik let dodnes! Víte, kolikrát se stalo, že třeba otevřela k obědu meruňkový kompot starý necelý rok a uložený v chladném sklípku a kompot měl plíseň?! X krát! Jasné, nebyla to každá sklenice, jen se občas ta starší takto zkazila! Myslíte si, že sklenice s obsahem masa(!!!), která může být v teplotě do 28°c uložená v regále, vydrží jen tak bez zrnka chemie dva roky? Nikdy! Papír snese vše, takže velký nápis bez konzervantů a pěkně v teple dva roky! Jak se lidově říká hovno…. ))) .

1.19 Jde sterilovat bez chemie?

Ano, jde. Ale daný produkt, který se nacházel v teplotě 120°C patnáct minut, musí být uložen vždy v chladu do 10°C po celou dobu 24 měsíců.

1.20 Proč Pandrhola nesteriluje?

Je to nesmysl a finanční podvod! ( podrobněji někdy příště).

1.21 Proč velkovýrobce nemůže také vyrábět bez použití aditivních látek tedy éček?

Za prvé, bez konzervantů nejde vyrábět ve velkém! Za druhé, zaměstnanci by nesměli převýšit počet deseti dvanácti lidí! A za třetí s mozoly, bez dotací a bez zrůdných zisků, by to tyto velké „výrobce“ neuspokojilo! Oni jsou rádi, že si mohou dovolit vyrábět bezmasé jedovaté potraviny, na základě toho dostávají velké dotace, ať již od farmaceutických mafií či mocipánů, kteří zlikvidovali malé poctivé farmáře a mohou si dovolit prezentovat ve svých výrobcích neexistující vysoký podíl masa na etiketě, které navíc lidem díky aditivům velmi šmakují! Otázka jak dlouho!

1.22 Musí se zdražovat potraviny?

Ano ale bezdůvodně! Jaký jediný SROZUMITELNÝ důvod to má? ŽÁDNÝ! JEN ZRŮDNÉ MONOPOLNÍ KARTELOVÉ MOCNOSTI USA A EU OVLÁDÁJÍ ZA POMOCÍ VLASTNÍCH NADNÁRODNÍCH KONCERNŮ VÍCE JAK ŠEDESÁT PROCENT OBŽIVY NA SVĚTĚ!! a stojí za určováním kvality života velké většiny (záleží v jaké skupině se narodily! A B C D !) lidí na světě! A PŘESTO MAJÍ POŘÁD MÁLO NAHRABÁNO VČETNĚ PŘIPOJNÝCH ZRŮD, KTERÉ JEN SAJÍ, SAJÍ A SAJÍ!

1.23 Víte, kolik byl výnos obilí z hektaru před padesáti lety?

50q! Tedy bezmála polovina NEŽ DNES! A jednalo se o čisté suroviny bez zbytečných likvidačních postřiků,kterými započali zvyšovat výnosy, podvodně opodstatněné! A nám ničit nezvratně zdraví a přírodní zdroje! Pro spáchání několikanásobně většího zločinu, než byl spáchán na lidstvo za druhé světové války! A v tichosti! Takže, když se např. letos nedaří díky špatným přírodním klimatickým podmínkám (které oni likvidují) udělat chemickou cestou výnos 85q z hektaru,tak je pokles na světě, tak jako letos v 2012 a je zle. Prostě se neurodilo, lidově řečeno jim „potlouklo“ (mozky) a šup ceny všeho letí nahoru! A sajou a sajou!! Je pravdou, že nás přibývá, ale také si uvědomme, kolik se obilovin spálí (biopaliva, bioenergie, bioplynky…)pro raketové zbohatnutí zrůd, které navíc musíme hradit z našich kapes, tedy nás 90% obyčejných otroků omlouvám se lidí! Kam to vede? GAME OVERRRR!

1.24 Víte, co říkávala má Babička?

Fano, kam pořád spěcháš? „Nikam, ale musím už jít, ahoj babi“!

Já tomu dnes říkám, honíš stále kocoura v botách a až ti trčí děravé boty z rakve, tak teprve vystřízlivíš! A zjistíš, že kocour neexistoval a myš ti přitom olizuje bosé nohy.

Pokračování příště ale již z jiného soudku 

Váš Pandrhola :)